Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Úmluva o právech dítěte – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Úmluva o právech dítěte

135410788_312e04a8da_o

Ať už sociální sítě používáte vy nebo Vaše dítě, měli byste vždy brát na vědomí Úmluvu o právech dítěte vydanou Organizací Spojených Národů v roce 1989 a ratifikovanou téměř všemi státy světa (kromě USA a Somálska). Jaké souvislosti mezi touto úmluvou a sociálními sítěmi můžeme najít?

 

Článek 13 Svoboda vyjádření:

Děti mají právo vyměňovat si a sdílet informace, pokud povaha informací neubližuje jejich vývoji. Děti mají povinnost respektovat práva, reputaci a svobodu ostatních. Právo svobodně vyjadřovat své názory zahrnuje i různé způsoby vyjádření se – od slovního popisu, písemného či malířského projevu.“ (1)

Z toho vyplývá, že děti mají právo na zakládání online účtů, avšak mají povinnost respektovat další věci, jako jsou např. pravidla fungování sociálních sítí a svobodu ostatních uživatelů. Svoboda neznamená neomezenost, ale přijetí pravidel nutných k zachování dobrého života společnosti tak, že přestanou být omezující.

 

Článek 15 Svoboda shromažďování

 

Článek 16 Právo na soukromí:

  1. „Žádné dítě nesmí být vystaveno svévolnému zasahování do svého soukromého života, rodiny, domova nebo korespondence ani nezákonným útokům na svou čest a pověst.
  2. Dítě má právo na zákonnou ochranu proti takovým zásahům nebo útokům.“(1)

Spoustu rodičů dává na sociální sítě fotky svých ratolestí, aby svým přátelům ukázali jak jsou na ně pyšní, jak krásný den společně prožili nebo aby jim sdělili, jak moc mají své děti rádi. Přestože všechny tyto důvody jsou velmi pozitivní, jako rodiče byste ale měli brát na vědomí, že i mezi Vašimi přáteli se mohou najít tací, kteří mohou fotky Vašich dětí distribuovat dále nebo je přímo zneužívat.

Před zveřejněním fotky svého dítěte byste se také měli zamyslet nad tím, jestli by Vašemu dítěti, až bude náctileté či dospělé, nevadilo, jaké fotky zveřejňujete. Opravdu musí všichni vidět, jak po prvním měsíci svého života spí v košíku? Kdo jiný, než právě rodič by měl zachovat anonymitu svého dítěte na internetu. Až dětem bude 12 a bude Vás přemlouvat k založení Facebooku, vzpomeňte si, že Vaše dítě už tam přece dávno je, když jste před pěti lety dávali na Facebook fotky z Vaší dovolené, kde jste byli všichni jenom v plavkách. To už byste ho pak mohli na té fotce i označit.

A vůbec nejhorší jsou ty maminky, které sdílejí vyrážky svých dětí na kterémkoli místě na těle na zdech skupinách určených maminky. Uvědomte si, že Vaše dítě je osoba už od doby, co bylo počato a jako taková si také zaslouží důstojné zacházení. Vaši vyrážku byste na Facebook nedávali, tak s Vaším dítětem jednejte stejně a raději ho příště vezměte k doktorovi.

 

Článek 17 Svobodný přístup k informacím:

„Děti mají právo na informace, které jsou důležité pro zachování jejich zdraví a kvality života. Zástupci států by měli dbát na to, aby média – rádia, televize, tištěná média i internetové servery – poskytovala dětem informace, které jsou jim srozumitelné, a vyhýbala se obsahu, který může zasáhnout do práv dětí.“(1)

Na sociálních sítí lze najít spoustu informací. Je ale důležité rozlišovat mezi informacemi pravdivými a nepravdivými.

 

Článek 19 Ochrana před veškerými formami násilí:

„Děti mají právo být ochráněny před násilím a fyzickou či psychickou újmou.“(1)

Rodič by měl dbát na to, aby jeho dítě používalo sociální sítě bezpečně a nevystavovalo se zbytečně ohrožení. Stačí se vždy zamyslet nad možnými reakcemi na náš příspěvek a rozmyslet se, zda je opravdu nutné tuto fotku sdílet na sociální sítě. Důležitá je také kontrola toho, zda dítě neohrožuje jiné uživatele. I když si rodiče těžko přiznávají, že jejich dítě je agresor, neznamená to, že je to jejich vina, jejich vina je až to, že s tím nic neudělají včas a nechají trpět jeho oběť.

 

(1) Unicef, Úmluva o právech dítěte, cit. 08-07-2015. Dostupné na <http://www.unicef.cz/aktualne/82292-umluva-o-pravech-ditete>.

Comments are closed.