WhatsApp je velmi oblíbenou mobilní aplikací umožňující zasílání bezplatných zpráv obdobným zprávám SMS. Podstatou této aplikace je rychlá komunikace probíhající v poměrně stejném čase. To je možné jak s jednotlivci, tak i se skupinou až 50 lidí. Je závislá na kontaktech v mobilním telefonu a seznam přátel zde tvoří pouze uživatelovi přátelé a ti nejbližší. Výběr přátel je totiž založen na telefonním čísle. Kdo z Vašeho seznamu kontaktů má WhatsApp, s tím se můžete spojit. Víte tedy jistě, že lidé na druhé straně opravdu znáte a nemusíte se bát, že by Vás obtěžoval někdo cizí. Telefonní číslo si většinou vyměňujeme s lidmi, kteří jsou nám opravdu blízcí a potřebujeme s nimi být v kontaktu.
WhatsApp byl spuštěn v roce 2009 a o několik let později měl tendenci stát se hlavním konkurentem Facebooku. V květnu roku 2014 WhatsApp dosáhl více než 315 milionů aktivních uživatelů, jež přes něj odešlou až 31 miliard zpráv každý den, a denně se přihlašuje milion nových. Tím už dvojnásobně přeskočil Twitter, který měl v říjnu roku 2013 pouze 100 milionů každodenně aktivních uživatelů.[2] Skrze WhatsApp lze jen se svými skutečnými přáteli sdílet obrázky, videa či audia a zasílat informace o své poloze. [3] Zprostředkovává komunikaci dokonce lépe, než Facebook a bez jakékoli reklamy, proto má potenciál stát se úspěšnější, než Facebook.[4] Ten se aplikace WhatsApp dokonce zalekl a tak ho v roce 2014 raději odkoupil. Tím získal nejen nadvládu na poli sociálních sítí, ale WhatsApp mu umožnil získat telefonní čísla uživatelů. [5]
Jak už bylo výše řečeno, WhatsApp má potenciál být jednou z nejúspěšnějších sociálních sítí, protože umožňuje sdílet názory, myšlenky, fotky, svoji polohu, videa, audio a zároveň komunikovat v jedné jednoduché aplikaci. Nezahlcuje člověka reklamou a nesleduje ho. Navíc všechny zaslané zprávy a obsah je šifrován, tudíž samotná aplikace nemá přístup k obsahu a Vaši zprávu se dozví opravdu jenom její adresáti. Díky propojení skrze telefonní číslo se zde člověk neobklopuje lidmi, se kterými se v podstatě ani nezná. Je ideální pro setrvání v kontaktu s rodinou a přáteli, aniž by zde hrozilo velké riziko, že ho někdo bude obtěžovat.
[1] Srov. Pawade, A., S. et all, Impact of WhatsApp on Facebook, s. 148.
[2] Srov. Tamtéž, s. 147
[3] Srov. Graciano F., Maugeri R., Iacopino D., G. Telemedicine versus WhatsApp: From tradition to evolution, s. 602
[4] Srov. Pawade, A., S. et all, Impact of WhatsApp on Facebook, s. 148, 150.
[5] Srov. Tamtéž, s. 148.