Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Facebook – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Facebook

8560602591_e4b1becbbb_z

Facebook je v současnosti nejpopulárnější sociální síť. Pokud by byl státem, byl by třetím největším na světě. Používá ho totiž více než 1,6 miliard uživatelů po celém světě a napříč všemi věkovými kategoriemi. Ať už člověk má profil na Facebooku či ne, je naprosto nemožné se mu vyhnout. Všichni o něm mluví, píše se o něm v médiích a všude na internetu se setkává s jeho logem.

Facebook byl založen v roce 2004 Markem Zuckerberkem. Jeho původním záměrem bylo vytvořit sociální síť pro harvardské studenty a umožnit jim tak bavit se online. Jelikož se jeho nápad velmi rychle rozšířil a shledal se s velkou popularitou, Facebook se stal veřejnou sociální sítí využívanou primárně za účelem setrvání a rozšíření kontaktu s přáteli, rodinou a okolím.

Carolyn Abram definuje současný Facebook jako webovou stránku vytvořenou k tomu, aby napomáhala uživateli ke své online prezentaci a k online sdílení obsahů se svými přáteli z reálného světa. Podle ní interakce a vztahy probíhající na Facebooku existují i v reálném životě a sociální sítě jsou tedy jejich online reprezentací. Facebook představuje způsob, jakým lidé mohou sledovat, co se děje v životě jejich přátel, v jejich společnosti a participovat na společenském životě. Dokonce lze říci, že se stává v některých věkových skupinách nezbytným požadavkem pro život ve společnosti a vlastnictví účtu na Facebooku je tedy i sociální nutností. Jedná se zejména o teenagery a mladé lidi ve věku 12 – 22 let. Pro ty mladší (9 – 11 let) může Facebook představovat vyšší sociální statut nebo v něm nemusí spatřovat žádné významné hodnoty a využívají ho pouze kvůli hrám. Spousta uživatelů ho má založený jenom kvůli dnešní nutnosti vlastnictví profilu na Facebooku, aniž by ho sami aktivně využívali. Facebook má totiž 757 milionů denně aktivních uživatelů, přestože registrovaných je 1.23 bilionů uživatelů.

V průběhu posledních let vzniklo mnoho nových sociálních sítí, ale žádná z nich není mezi uživateli natolik rozšířená jako Facebook. Většina sociálních sítí je mezi sebou propojena a je tedy možné i sdílet obsahy jednotlivých sociálních sítí. Facebook dokonce Instagram a WhatsApp koupil a zdá se tak, že se tak stává vládnoucí sociální sítí.

Registrovat se může každý, ovšem každý starší třinácti let. Facebook se tak snaží předcházet možnému obtěžování a zneužívání dětí a sledování nevhodného obsahu dětmi. Toto pravidlo vychází z amerického právního řádu (COPPA – Children´s Online Privacy Protection Act, překl. Zákon na ochranu soukromí dětí na internetu) obsahující zákaz vytváření online profilů dětí mladších třinácti let. Avšak jedinou sankcí za porušení tohoto pravidla bývá bohužel pouze zrušení takového účtu. V důsledku této nízké sankce je tedy skutečnost taková, že podle výzkumů má účet na Facebooku až 60 % dětí ve věku 9 – 12 let.

Sociální síť Facebook nabízí jeho uživateli rozmanité způsoby vyžití, proto zde lidé tráví tolik času. Veškeré činnosti na Facebooku se dají shrnout a popsat v následujících příkladech ze života běžného facebookového uživatele:

 • Můžeme si vytvořit náš vlastní profil, ve kterém můžeme uvést město, kde žijeme, na jaké univerzitě studujeme či jsme studovali nebo náš rodinný stav
 • Facebook nám připomíná narozeniny našich přátel a rodinných příslušníků
 • Můžeme zde nalézt téměř kohokoli (spolužáky ze základní školy, kolegy z předchozího zaměstnání) a přidat si je do přátel (záleží, zda se oni budou chtít přátelit s námi)
 • Můžeme zveřejnit, jaký den jsme měli a také si přečíst, co se stalo našim přátelům
 • Můžeme dát příspěvkům Líbí se mi, Haha, Super, Wow, Smutný a Naštvaný
 • Můžeme zveřejnit fotky ze včerejšího večírku, označit na nich naše přátele či se snažit odznačit sebe z jejich fotek. Také můžeme zveřejnit nebo sledovat video!
 • Můžeme poskytovat našim přátelům přímý přenos z místa, kde se právě nacházíme!
 • Můžeme znepřístupnit ty příspěvky, které nechceme se všemi sdílet
 • Můžeme příspěvky komentovat, popř. je sdílet na svoji zeď, do skupiny, události, na stránku, kterou jsme vytvořili nebo příspěvek odeslat jako soukromou zprávu
 • Můžeme poslat zprávu našemu příteli a to rovnou na zeď našeho kamaráda, nebo za pomocí osobních zpráv, pokud nechceme, aby naši zprávu viděli ostatní
 • Můžeme trávit hodiny hraním her
 • Můžeme se přidat k fanstránkám, tvořit je a pozvat na ni své přátele
 • Můžeme se přidat k různým skupinám nebo je vytvořit a diskutovat s ostatními členy
 • Můžeme se přidat k oficiálním událostem výstav, koncertů či vytvořit událost
 • Můžeme nahlásit uživatele, který nám posílá nevhodné zprávy nebo komentář obsahující rasistické urážky
 • Můžeme sdílet obsahy z YouTube, Instagramu, Soundcloudu a spousta dalších sociálních sítí