Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Instagram – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Instagram

13177784_1009036032515574_4331367385882564546_n

Aplikace Instagram vznikla v roce 2010 a původně byla určena jen pro majitele iPhonů. Nakonec se její pole působnosti rozšířilo i o mobilní telefony s operačním systémem Android. V roce 2012 byl Instagram odkoupen společností Facebook.[1] Aplikaci můžete nainstalovat a plně používat na telefonu, tabletu i přenosných či osobních počítačích.

Screenshot_2016-09-16-16-00-19 Screenshot_2016-09-16-16-03-44

Joseph Linaschke popisuje Instagram velmi prostě ve dvou slovech: Fotografie, komunita. Instagram umožňuje pouze sdílení a prohlížení fotografií či videí, uživatel nemůže zveřejnit nic jiného.[2]

Pro jeho plné používání je nutná registrace. Registrovaný uživatel může zveřejňovat vlastní fotky, videa, přidávat ostatní uživatele do sledování a být sledován, dávat fotkám „like“ nebo je komentovat.[3] V současné době je možné uživateli sdílet videa v rozsahu patnácti vteřin. Reklamy však mohou mít video až minutové, což chce brzy Instagram spustit i pro veřejnost a i s možností různých nástrojů pro úpravu videí.

Stejně tak jako na ostatních sociálních sítích, pokud se Vám něco nelíbí, můžete to nahlásit. Instagram je údajně také vylepšen funkcí, která dokáže na základě textu odhalit nenávistný obsah či urážlivé komentáře.Screenshot_2016-09-16-16-12-46

Bez registrace může člověk sledovat pouze fotky uživatelů, jejichž fotky jsou veřejné, a to pouze na webové stránce Instagramu. Na ní se samozřejmě může přihlásit i registrovaný uživatel a může využívat svoji oblíbenou síť zcela běžně, s výjimkou toho, že nelze nahrávat fotografie. Ovšem aplikace Instagram je dostupná i ve Windows Store.

Co dělá Instagram jedinečným je široká nabídka filtrů hrající důležitou roli ve výsledném vzhledu fotografie. Některé filtry upravují barvy, dodávají fotkám lesk či vytváří dojem staré fotografie. Kromě filtrů Instagram nabízí také spoustu nástrojů pro úpravu fotografie. K základním nástrojům patří jas, kontrast, zabarvení, vinětace či zaostření. Rámeček tvoří charakteristický znak instagramové fotografie. Stejně tak, typickým rysem fotografie z této aplikace je také její čtvercový tvar. Ovšem i od toho se začíná upouštět.

Instagram je od své původní podoby doplněn o několik dalších nástrojů. Velmi důležitým novým prvkem jsou Instagram Stories, jež mají konkurovat Snapchat Stories. Jde ale v podstatě o totéž. Uživatel sdílí obsah – fotku, krátké video, které se ostatním uživatelům zobrazuje pouze v průběhu 24 hodin.

unnamed

Další novinkou je funkce Boomerang. Jedná se tedy spíše o doplněk, který si musíte stáhnout, stejně tak jako Layout pro Instagram (ten umožňuje dělat koláže z více fotografií). Boomerang z krátkého záběru udělá jakousi velmi krátkou animaci. V první vteřině se pohybuje video vpřed a od poloviny jde pozpátku. Animace se pak nachází v nekonečné smyčce – proto tedy také název a logo pro tuto funkci.

#dainiuri #shibainu #walk

Video zveřejněné uživatelem Michal Postl (@em_pecko),

Instagram je velmi designová a v současné době také marketingová aplikace, na níž lze najít své přátelé a jejich zážitky a střípky z každodenního života. Také zde lze najít inspiraci podobně, jako na Pinterestu. Je to také velmi snadný nástroj pro základní úpravu fotografií. Narozdíl od původní verze je zde také možné, aby si uživatel zabezpečil svůj účet a byl sledován pouze se svým souhlasem.

Přes všechny jeho zajímavé možnosti však má Instagram jeden velký zápor. Aplikace se v mobilním telefonu dostane do veškerých funkcí Vašeho telefonu. Nepožaduje pouze přístup ke kameře či galerii. Dožaduje se také přístupu k SMS zprávám či k hovorům. Přestože zatím neexistují případy, kdy by došlo ke zneužití těchto informací, doporučujeme raději aplikaci používat na jiných zařízení.

Výstřižek

7590018974_b5883a2a14_z

I sociální síť Instagram lze ve výuce velmi kreativně využít. Prostřednictvím Instagramu mohou žáci nevšedně zobrazovat historické i současné významné osobnosti, zaznamenávat průběh své práce či zveřejňovat knihy, které právě čtou. Žáci pak věnují více pozornosti k dílčímu úkolu a snáze si věci zapamatují. Skvělým nástrojem jsou také hashtagy neboli klíčová slova. Díky nim si žáci ujasní hlavní témata a informace daného tématu.

27.04.16 - 1

Comments are closed.