Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Kdy dětem dovolit účet na sociálních sítích? – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Kdy dětem dovolit účet na sociálních sítích?

2011-11-01-1101facebook

I když většina sociálních sítí dovoluje založení online profilu až od 13 let, spousta dětí je registrováno už dříve. Většinou je to z důvodu, že jejich rodiče se nechají k tomu přemluvit nebo jsou v tomto směru otevřenější a vpouštějí své ratolesti do světa sociálních sítí bez jakýchkoli obav. Zajímavou studii představila americká expertka na sociální sítě Danah Boydová. Originál jejího článku naleznete zde a přeložený si můžete přečíst zde.

Vzhledem k tomu, že v České republice neplatí žádný zákon jako americký COPPA (Children´s Online Privacy Protection Act), náleží hlavní zodpovědnost při zakládání online účtů rodičům. Pravidla všech sociálních sítí však uvádějí, že účet si mohou vytvořit pouze osoby starší 13 let. To by tedy rodiče měli rozhodně vzít v potaz a zamyslet se nad tím, jestli jejich dítě je opravdu tak zralé a dostatečně informované na to, aby mělo vlastní účet na sociálních sítích. Ať už je vašemu dítěti 11 či 14 a svůj online účet už má, je velmi důležité, aby jste byli informováni o tom, co daná sociální síť umožňuje, jaká rizika se v ní skrývají a hlavně mít přehled, jak sociální sítě vaše dítě využívá. Doporučení pro rodiče naleznete zde. I když vaše dítě bude používat sociální sítě doma, neznamená to, že je stále v bezpečí. Stejně tak, jako máte obavy, aby ho večer po cestě z kroužku nepotkal nějaký deviant, daleko jednodušeji se s ním může setkat právě na sociálních sítích.

Osobně si ale myslím, že hranice 13 let nemůže být objektivní, protože i 12 ti leté dítě může být mnohdy daleko rozumnější, než dítě, kterému je 13. Není možné, aby se dítěti v den jeho 13. narozenin zázračně vyvinul speciální smysl na sociální sítě. Vždy je to odpovědnost rodičů. Vzhledem k současným technologickým možnostem a psychickému vývoji dětí ve věku 11 – 15 let považuji sociální sítě za vhodný nástroj, jak být ve spojení se svými přáteli a naučit se novým věcem. Jak už jsem ale uvedla výše, rodič by měl být vždy o krok napřed před dítětem a všechny sociální sítě dobře znát. Důležité je ale i znát vlastní dítě, co ho baví, čeho je schopné či s kým je v kontaktu. Diskutabilní je také otázka pořizování chytrých telefonů, díky nimž je dítě na sociálních sítích neustále. Podle mého názoru je to daleko vážnější problém, než zakládání sociálních sítí, když je dítěti dostupný pouze počítač.