Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Kurz Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání má své první absolventy – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Kurz Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání má své první absolventy

8540717756_396867dbab_z

V polovině ledna letošního roku se ostřílení i začínající pedagogové měli možnost naučit se používat sociální sítě a využívat je ve vzdělávání. Jedním z cílů kurzu bylo účastníky objektivně uvést do celé šíře problematiky nových médií. Účastnicí se také seznámili s principy fungování mediální výchovy např. v Nizozemí nebo ve Švédsku, které jsou v mnoha ohledech inspirující. Hlavním cílem bylo ukázat pedagogický potenciál sociálních sítí skrze aktivity přímo ve vyučování. Naše projekty i projekty účastníků kurzu jsou ke stažení v záložce Materiály ke stažení.

Po prvním termínu zkoušky má kurz dva úspěšné absolventy. Jedním z nich je Mgr. Pavlína Šustrová, která popsala celou svoji zkušenosti s tímto kurzem od samého počátku.

O kurzu jsem se dozvěděla na Facebooku, který jsem do té doby užívala spíše k osobním účelům či k občasnému dovzdělávání mých přátel a známých. Program kurzu mě zaujal nejen jako učitelku pracující se studenty, kteří sociální sítě v hojné míře používají, ale také jako matku dětí, u kterých se dá v budoucnu podobná aktivita rovněž předpokládat.

Na kurzu jsme se naučili, které sociální sítě můžeme využít ve výuce my, pedagogové, i naši studenti. A rozhodně se nejednalo jen o Facebook a YouTube. Seznámili jsme se i s mnohými dalšími, jakými jsou třeba Pinterest, Vimeo, Google+, Foursquare, Tumblr, Vine, Instagram, WhatsApp, Twitter, SnapChat. Dále jsme se dozvěděli i o sítích určených pro užší zájmové skupiny (Endomondo, RunKeeper, SoundCloud a další).

Program obsahoval jak seznámení s jednotlivými sítěmi a další teoretické poznatky vztahující se k sociálním sítím, k mladistvým a k právní a psychologické problematice, tak i praktické návody pro využití některých sítí ve výuce. Cílem bylo poskytnout námět pro užívání sociálních sítí v pozitivním slova smyslu (ne tedy: „Vypněte ten Facebook a poslouchejte výklad učitele.“), což se dle mého názoru opravdu podařilo.

Díky tomuto kurzu jsem si založila stránku na FB stránku jako „učitelka“, kam vkládám studentům i ostatním zajímavé odkazy či informace vztahující se k předmětům, které vyučuji. Dále jsem si také zřídila účet na Pinterestu, který využívám k tvorbě tematických nástěnek týkajících se aktuálně vyučovaných lekcí. S Pinterestem pak dál pracuji se studenty v hodině. Ve výuce využívám také obsah sítě YouTube. Je toho (a určitě ještě bude) mnohem více.

Pokud bych tedy měla kurz shrnout dvěma slovy, určitě by to byla tato: VELMI PŘÍNOSNÝ“ hodnotí svoji účast na kurzu.

Další kurz Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání proběhne na začátku jara v Praze. Pro Budějovické pedagogy, budoucí pedagogy a vychovatele se kurz otevře 21. května. Uzávěrka přihlášek je 15. května.