Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Připravte se na „dislike“ – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Připravte se na „dislike“

18203307821_5979da3047_z

Zakladatel nejpopulárnější sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg, se rozhodl vyslyšet přání uživatelů a spolu s vývojáři připravuje tlačítko „dislike“. Podle Zuckerberga toto tlačítko umožní uživatelům projevit více empatie s ostatními lidmi a vyjádřit nesouhlas s urážejícími, hrubými, děsivými a sprostými příspěvky.

Tlačítko „dislajk“ zatím můžeme použít pouze na YouTube. Na YouTube ale uživatelé nesdílí osobní věci, a proto je „dislajk“ na Facebooku daleko více zneužitelný. Lze očekávat, že přínos tohoto tlačítka bude spíše negativní. Může se totiž stát novým nástrojem kyberšikany.

Jak na tuto novinku budou reagovat dětští uživatelé? Zpočátku se jistě budou předhánět v tom, kdo získá více dislajků, stejně tak, jako se doposud snažili nasbírat co nejvíce lajků a budou dislajkovat naprosto vše pro pobavení. Po tom, co si toto tlačítko vyzkouší ale mohou začít dislajkovat ostatní s úmyslem jim ublížit.

Je jasné, že nemůžeme nad dětmi stát a kontrolovat je, jak sociální sítě využívají. Důležité je ale děti připravit na přicházející hrozby ve smyslu zamyšlení se nad tím, jakou moc toto tlačítko v sobě skrývá, lze s ním totiž vyjádřit soustrast nad zesnulým domácím mazlíčkem, ale také velmi ublížit.