Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Sexting – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Sexting

5087870373_978b368c03_o

K dalším typům nežádoucího chování mladých uživatelů patří i sexting. Jedná se o textovou komunikaci s prvky erotiky nebo sdílení vlastních intimních fotografií či videí konkrétnímu „příteli“ na sociálních sítích. I když jde mnohdy pouze o chování vyplývající z psychického vývoje dětí a dospívajících spojené s dnešním mediálním tlakem, následky sextingu mohou být až fatální. Hlavním problémem ovšem je, že pokud své intimní fotografie či videa sdílí uživatel mladší 15 let, hovoří se, podle zákona, o dětské pornografii.

Sexting můžeme zaregistrovat na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Tumblr či Snapchat. Za sexting můžeme považovat i fotky na kterých se jejich majitelé snaží vypadat sexy. Když se nad tím zamyslíme, všude v médiích nalezneme celebrity, jenž se takto snaží prezentovat. Do jisté míry jsme začali být k sextingu tolerantní, a proto považujeme za sexting hlavně aktivity mladých uživatelů, které jsou naplněny erotickým a intimním obsahem. Sexting je ale jev rozšířený téměř mezi všemi věkovými kategoriemi.

U mladých uživatelů je ale sexting rizikovější, neboť si mnohdy neuvědomují možný dopad sdílení takovýchto fotografií. I když např. Snapchat „zaručuje“ smazání fotografie, příjemce snapu si může tuto fotku uložit a šířit ji dál. Stejně tak na dalších sítích si uživatelé mohou mezi sebou přeposílat a ukládat obsah. Je tedy důležité, aby si mladí uživatelé uvědomili, že tyto fotky dávají někomu, u koho nemohou mít jistotu, že s nimi už nijak a nikdy nakládat nebude. O to horší následky mohou mít fotografie sdílené v rámci romantického vztahu, který bohužel skončí a ublížená strana může jako nástroj pomsty použít právě tyto fotografie. Pro ilustraci můžete shlédnout toto video. Důležité je ale dětem zdůraznit, že odhalení intimních fotek se ale neděje mezi křečky (viz. video), ale hlavně mezi lidmi.

Comments are closed.