Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
„Sociální sítě nejsou skutečný život“ říká osmnáctiletá hvězda Instagramu – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

„Sociální sítě nejsou skutečný život“ říká osmnáctiletá hvězda Instagramu

22384236457_6a181a5612_z

Ke konci minulého týdne se na internetu rozmohla zpověď osmnáctileté Australanky Esseny O’Neillové o temné stránce jejího účtu na Instagramu. Essena O’Neillová si přála být na sociálních sítích nejsledovanější a nejoblíbenější blogerkou. Její fotky ji zobrazovaly jako krásnou mladou dívku s dokonalým životem, perfektními vlasy a krásnými šaty. Essena si dala opravdu záležet při tvorbě jejích příspěvků a její snaha se vyplatila, počet lajků rychle rostl a brzy jí začaly firmy posílat své produkty jen proto, že to byl nenápadný způsob dobré reklamy.

edited+2

Sama Essena zde uvádí: „Tyto šaty jsem si nekoupila, nafotila jsem nespoteč fotek jen proto, abych vypadala dobře na Instagram, ta formalita mě činila neuvěřitelně osamělou.“

Přestože popisuje, jak musela držet diety, být zaměřená jen na svůj vzhled, zatahovat břicho, vycpávat si poprsí, přehrabovat se neustále ve svém šatníku a fotit tisíce fotek, její sen se splnil. Chtěla, aby ji lidé viděli jako krásnou a dokonalou a to se jí povedlo. Slyšeli jste o ní ale ještě před tím, než se obrátila proti sociálním sítím a nejmodernějším trendům?

Sociální sítě nadále plní videi, ve kterých popisuje, jak jsou sociální sítě falešné, komentuje své staré fotografie a sbírá další a další nové sledující. Těžko věřit, zda se opravdu snaží distancovat od snu svého patnáctiletého já, které chtělo být hvězdou sociálních sítí, nebo jenom přišla na to, jak být ještě větší hvězdou sociálních sítí tím, že půjde proti nim. Neustále zdůrazňuje, jak se cítila osamělá, že skutečný život je tam venku a ne u počítače, ale co vlastně teď Essena dělá? Pořád točí, píše, zkrátka žije na sociálních sítích.

Každopádně, co můžeme sledovat dále zajímavého na příběhu osmnáctileté Esseny? Jak už odborníci uvádějí, sociální sítě nám napomáhají v naší online prezentaci a umožňují nás prezentovat takovými, jakými chceme být. Můžeme to sledovat i na našich účtech na sociálních sítích nebo na účtech našich přátel, že zveřejňujeme jenom to, co chceme, aby ostatní viděli. Nikdo (asi kromě začínajících uživatelů) si na Facebook nenapíše, že má díru na ponožce a nefotí si nepořádek v bytě. Když jde ale o cestování, povedený oběd nebo životní úspěch, hned to tam sdílíme. I ten oběd ale přece dáme na hezký talíř, několikrát ho vyfotíme, pak tu fotku nějak upravíme a dáme na sociální sítě. Essena přišla s tímto „převratným“ objevem, ale nedělá to jenom ona, děláme to všichni, jenom v menší míře.

My dospělí to už ale víme, že sociální sítě nemůžeme vnímat jako pravou realitu a mnohdy ji bereme s rezervou. Ti začínající a nezkušení uživatelé to ale neví, a proto je důležité seznámit je s tím, že, jak říká Essena, nejsou skutečný život. Našim výchovným a vzdělávacím úkolem tedy je, ukázat dětem, jak sociální sítě mohou být falešné a snadno manipulovatelné. Učíme děti, aby nevěřily všemu, co říkají v televizi, proč je neučíme i tomu, aby nevěřily všemu, co vidí na sociálních sítích?

Zdroj:

BÁRVÍNKOVÁ, M. Sociální sítě jsou jedna velká lež, říká osmnáctiletá hvězda Instagramu, 4.11.2015. iDNES, cit. 11-09-2015, Dostupné na WWW <http://ona.idnes.cz/essena-o-neillova-socialni-site-lez-d6p-/spolecnost.aspx?c=A151104_003525_spolecnost_brv>.