Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Sociální sítě v českých rodinách – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Sociální sítě v českých rodinách

7882614208_79076cf92e_z

Přístupy českých rodičů k sociálním sítím

Ve vztahu rodičů a užívání sociálních sítí jejich dětmi se v praxi setkáváme s různými přístupy rodičů k médiím. Významnou roli v jejich přístupu hraje osobní zkušenost a vztah k sociálním sítím. Někteří rodiče sociální sítě zakazují, někteří své ratolesti nijak neomezují. Někteří jim sociální sítě povolí, ale pouze za předpokladu, že účet svých dětí mají pod kontrolou. Z výzkumu společnosti AVG vyplynulo, že polovina českých rodičů kontroluje aktivity svých dětí na sociálních sítích.
Svoji roli v přístupu k sociálním sítím hraje také genderová odlišnost. Pouze 17 % mužů se obává ohrožení dětí na internetu. O něco více se o své děti bojí matky, 24 % žen uvedlo, že mají obavu o své děti. Také kvůli těmto obavám mají ženy vyšší tendenci ke kontrole facebookových stránek svých dětí. Taková kontrola podle dotázané matky spočívala ve schvalování přátel, které si její dcera mohla přidat a zákaz zveřejňování svých fotek. Nejvhodnějším způsobem se jeví přímá kontrola obsahu facebookového účtu dítěte. Pokud tedy znáte heslo účtu svého dítěte, můžete ho velmi jednoduše kontrolovat v jeho aktivitách, předejít hrozícím nebezpečím, reagovat na jeho obsah a využít těchto informací k mapování zájmů dítěte a podpoře společné komunikace. Heslo vašeho dítěte je ale velmi cenná informace, a proto musíte držet co nejdéle v tajnosti, že heslo znáte. Proto doporučujeme vždy nenápadně navázat konverzace, která dojde k cílenému tématu. Rodiče by zároveň měli chápat, jaký obsah se na účtu jeho dítěte vyskytuje a jaký jazyk používá, jelikož období pubescence je období, kdy se děti snaží osamostatnit a vytvořit si vlastní „dospělý“ svět, ve kterém je vše podle nich. Více o psychickém vývoji dětí vě věku 11 – 15 let se dočtete ve článku Pubescenti a sociální sítě.

Nová výchovná výzva ale i výhoda

Ovšem kontrola není to hlavní, je důležité děti seznámit s možnými riziky, jejich dopady a sdělit postupy, jak se v případě nebezpečí zachovat nebo jak mu předejít. Australské výzkumy dokazují, že děti, s nimiž rodiče hovořili o způsobech bezpečného používání internetu, si byly vědomi důležitosti internetové bezpečnosti. Sociální sítě rodičům zároveň zprostředkovávají i nový rozměr rodičovství, protože mohou mít aktuální přehled o tom, kde se právě jejich dítě nachází, co dělá a má tak i větší povědomí o jeho zájmech a aktivitách, aniž by ho přitom museli přímo kontrolovat. Na přehledu o aktivitách dítěte na chytrém telefonu by měl být dokonce kladen větší důraz, nežli na sledování televize nebo používání internetu na počítači.

Jak si Češi vedou oproti jiným zemím EU

Evropský výzkum EU Kids Online uvádí, že snaha rodičů by se měla zaměřit na vlastní rozvoj znalostí internetu a sociálních sítí, na jejichž základě mohou rozvíjet komunikaci na téma sociálních sítí s dětmi a zároveň předcházet konfliktům spojeným s komunikací mezi rodičem a dítětem ohledně využívání médií. Z výzkumu také vyplynulo, že čeští rodiče, jako mediátoři informací, jsou méně aktivní, nežli rodiče z jiných zemí. I přesto ale děti vnímají jejich snahu jako omezení a mnohdy stanovená pravidla nedodržují. Děti si i přes zákazy svých rodičů zřizují účty na sociálních sítích a i přes to, že jim je méně, než např. Facebook, dovoluje. Jejich rodiče mnohdy ani o jejich účtu na sociálních sítích neví. Jako rodič byste si měli někdy vyzkoušet, zda Vaše dítě na sociálních sítí už není, pokud ještě stále odoláváte jeho tlaku k založení účtu. Je tedy důležité nalézt cestu k dítěti, aby v této záležitosti bylo plně podporováno svými rodiči.