Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Vimeo – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Vimeo

vimeo_screen

Vimeo je mnoha lidmi považováno za obdobnou službu, jako je YouTube. To ovšem není tak docela pravda. Zatímco YouTube řadíme k sítím zaměřeným na obsah, Vimeo je spíše komunitou, ve které se setkávají lidé se zájmem o video a jejich tvorbu. Je to vlastně takový Flickr s videi.

Např. následující video můžeme shlédnout na Vimeu ale i na YouTube. Zatímco na Vimeu má video 1199 lajků a 31 komentářů, na YouTube má pouze 72 shlédnutí, 3 lajky a žádný komentář. Zde vidíme obrovský rozdíl mezi publikem YouTube a Vimea.

Kieran’s Hand from Pier 9 on Vimeo.

Na Vimeu se nesetkáte s žádnou otravnou reklamou a můžete nahrávat videa jak dlouhá potřebujete. Můžete nahrát také cokoli chcete, Vimeo je totiž necenzurované. To je ale zároveň i jeho slabinou. Také je daleko lépe zabezpečeno, takže jestli chcete, aby vaše videa viděli pouze někteří lidé, můžete si k videu nastavit heslo a to zaslat pouze těm, kteří smí video shlédnout.

Spoustu videí na Vimeu používá licenci Creative Commons, takže je můžete bez obav zařadit do výuky. Podobně, jako na YouTube, zde naleznete také kategorii Vzdělávání. Je tu ale i mnoho dalších, inspirativních a zajímavých videí. Pokud se chystáte sami něco natočit, můžete využít i rady Vimeo Video School.vimeo_kategorie

Jedinou jeho nevýhodou pro nás je, že není v češtině. To je ale dost podobný problém i na YouTube. Spoustu věcí ale lze odvodit nebo natočte vlastní česká videa a proměňte Vimeo v užitečný nástroj i pro české školství!

Zajímavá videa:

Nevšední prohlídka Paříže

Bonjour Paris (Timelapse/Hyperlapse) from Stéphane Legrand on Vimeo.

Kdy se nehodí začít tančit

Inappropriate Flash Mob from Yankee Peddler on Vimeo.

Na všem zlém je nakonec něco dobré :)

The Cloud from Ning Cheng on Vimeo.