Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.stremev.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Vzdělávání – Středisko mediální výchovy

Letní intenzivní kurz „Sociální sítě jako výzva pro výchovu a vzdělávání“

Léto už se blíží a my opět otevíráme letní intenzivní kurzy pro pedagogy zaměřené na využití sociálních sítí ve vzdělávání. Vyberte si ze třech dostupných termínů a přihlaste se zde.

Vzdělávání

3218868484_b6abfeacb2_z

I když sociální sítě byly primárně vytvořeny pro využívání ve volném čase, své místo si najdou i ve školní třídě. Stejně tak, jako člověku umožňují různými způsoby vyjádřit každodenní realitu, jsou schopny nevšedně zobrazovat běžný školní výklad. K tomu ještě mohou poskytovat nové podněty, inovaci a umožňují žákům lépe participovat na výuce.

Obecně lze říci, že sociální sítě mohou sloužit jako nástroj pro zlepšení organizace výuky, zadávání a odevzdávání domácích úkolů, jako názorná pomůcka a mohou být využity k dokumentaci školních projektů, aktivit i života třídy. Lze na nich najít podněty k zamyšlení a diskutovat.

Ovšem i práce na sociálních sítích má svá úskalí. Mezi ta hlavní patří, že podle pravidel sociálních sítí, děti do 13 let nemohou vytvářet vlastní online účty. Do vyučování je lze tedy zařadit až od 8. třídy. Dalším je, že žáci nemusí být schopni tolerovat, že tyto nástroje jsou využívány i pro vzdělávání a může dojít k míchání obsahu osobního a vzdělávacího. Je tedy důležité žáky upozornit, aby si své účty nastavili a spravovali je tak, aby k tomuto nedocházelo a neměli kvůli tomu zbytečné problémy. Pokud žák, kterému je 13 let, ale nemá sociální síť a je třeba ho mít k plnění školních povinností, je nutné si o tom promluvit s rodiči, na jejichž zodpovědnosti je, zda svému dítěti povolí vytvořit si online profil. Učitel je také povinen seznámit rodiče i žáka s tím, proč je dobré tuto sociální síť mít, jak funguje a obeznámit je i s možnými riziky. Tento postup je ale vždy žádoucí, přestože žák sociální síť používal už dříve.

Proto by podmínkou pro začátek vzdělávání skrze sociální sítě mělo být společné vytvoření pravidel užívání a dohodnout se na sankcích, které budou ukládány při jejich porušování.

Ovšem i běžní uživatelé se mohou skrze sociální sítě vzdělávat. Na YouTube je mnoho kanálů a videí z vědeckých konferencí (např. TEDtalks) či jiných vzdělávacích videí (viz. kategorie Vzdělávání ve vyhledávání na YouTube).